Wino daktylowe to dość specyficzny rodzaj trunku. Znane jest bowiem ze swoich leczniczych właściwości, które mogą bardzo przydać się między innymi w kuchni. Sekretem jego zdrowotności są daktyle – owoce palmy daktylowej.
Czym są daktyle ?
Daktyle to owoce palmy daktylowej, uprawianej w Afryce, Australii, Meksyku i Kalifornii. Jest to jedna z pierwszych roślin, jakie zaczął uprawiać człowiek i jest bardzo doceniania do dziś. Daktyle bowiem to naturalny energetyk – zawierają dużo cukrów prostych, które bardzo szybko się uwalniają i dają szybki zastrzyk energii.
Poza tym są bogate w błonnik, liczne witaminy, związki mineralne, przeciwutleniacze i związki salicylany, które mogą działać jak aspiryna. Przypisuje się więc daktylom, i jak widać słusznie, właściwości ułatwiające trawienie i łagodzące objawy menopauzy. Ponadto zapobiegają miażdżycy, pomagają w walce z zaparciami, uzupełniają braki wielu minerałów i witamin w organizmie.
Wino daktylowe
Najważniejszą dla ludzkości przez lata właściwością daktyli była zawartość cukru. Nie da się bowiem ukryć, że jest ona ważna przy wytwarzaniu właśnie wina.
Wino daktylowe, dzięki takiej zawartości cukru fermentowało bardzo szybko. Już po dwóch tygodniach fermentacji można było je pić lub używać do potraw w kuchni. Choć w krajach arabskich znacznie częściej używa się miodu arabskiego, my pokażemy do jakich dań używać wina daktylowego.
Do jakich dań dodaje się wino daktylowe?
Wino daktylowe jest winem czerwonym. Dużo to wskazuje na temat tego do jakich potraw pasuje. Tradycyjnie wina czerwone dodaje się do mięs, zwłaszcza dziczyzny, pieczeni, wędlin a także mięsa kaczki i gęsi. Są to mięsa, które mogą być tłuste i ciężkostrawne. Dodatek wina daktylowego może nadać im lekko słodkawy posmak, ale także może pomóc w uniknięciu późniejszych nieprzyjemności związanych z układem trawiennym. Należy jednak bardzo rozsądnie dodać niewielką ilość. Inaczej mięso będzie bardzo słodkie.
Inaczej, jeśli użyjemy wina daktylowego do deserów. Tutaj wino to sprawdzi się fenomenalnie. Możemy go użyć do doprawienia różnych sosów deserowych, kremów, ciasta, nasączania biszkoptu, a nawet osłodzenia niektórych napojów.
Najnowsze komentarze